31 Temmuz 2010

Ahtapot Kollarımın Sekizi de Dolu

Buraya şu anda yazabileceğim iki tip yazı mevcut ve ikisi de daha önceden Berf tarafından yazılmış şeyler.. Biri bu yazı diğeri de bu. Aynı durumda kalıp aynı hisleri yazmak isterken zaten yazılmış olan bir konuyu tekrar yazmanın bir anlamı yok aslında... Birazdan onun yaptığı şekilde anlatacağım mevzuyu.

Tezimi bitirdim. Akademik bir çalışma yapıyorsanız eğer karşınıza gelen ilk soru neden bu konuyu aldın oluyor? İkinci soru ise literatüre olan katkın nedir? Seçtiğim konu "winning hearts and minds" (kalpleri ve akılları kazanmak). Literatüre yok bir katkım.

Diyeceğim odur ki bıktım ben kalpmiş akılmış.. Ne kalp kaldı ne akıl bu süreçte... Her baktığım yazıda iki kelimeyi yanyana görünce rahatsızlanmaya başladım. Evet jüriyi geçtim. Evet zorluydu ve hayır geçtiğime nedense pek sevinmedim... Çünkü bir sürü kaygı ve huzursuzluk yaşıyorum bünyemde okurum...

Bu konuda çalışıp kendi hayatında ne kalpleri kazanmış ne de akıllara oynamış bir insan olarak hissediyorum kendimi. Ve şu anda bulunduğum yerde her gün uyandığımda bir gün daha geri sayıyorum. Kaldı 16 diyorum kendime.... 16 gün sonra bütün yaşadığım stres ve sıkıntı sanki gidecekmiş gibi.

Ama şu an için en büyük problemim sanırım uyku sorunu çekmem ve her güne ağlayarak başlamam... Berfu'nun Bay Uyku Bozukluğu ve Bayan Kaygı ile konuşması gibi:

Merhaba diyor Bay Rüya, her gece ve her gece... Amacım senin bilinçaltını ortaya çıkarmak. Korkuyor musun? Kork B. Amacım korkup uyanmanı sağlamak...

Yok diyorum korkmuyorum... Yalnız hissediyorum sadece. Hapsolmuş gibi bir his ama aynı zamanda da kendi seçtiğim bir his... Ama neden hep aynı tip rüyalarla karşıma çıkıyorsunuz Bay Rüya? Biraz huzur verseniz içime... Tamam desem bugün güzel uyandım, güzel rüyalarla...

Olmaz diyor Bay Rüya. Olmaaz B. Her gün bir sürü iş için koşturuyorsun. Bir de ben gidersem kiminle kalacaksın. En azından sana eşlik ediyorum. Takdir etmen lazım. Her gece rüyanda gördüklerin hissettiklerin B. Bunlar için ben bir şey yapamam. Ayrıca tezini bitirmiş olabilirsin ama farklı bir hayat seni bekliyor. Hem de taa nerede... Neredeydi gerçekten?

Konuşmasak şu farklı hayat konusunu. Sanki içime bir şeyler oturuyor Bay Rüya. Siz en iyisi ben hafifte olsa uyuyunca gelin, olmaz mı?

Tabii olur B. Yalnız ara lambasını bu sefer açmayı unutma. Seni senden iyi tanıyorum B. Her gece bir kaç saat yatakta kıvranıp en sonunda huzur bulamadığın için o lambayı açıyorsun... Yanında birisi olsun istiyorsun değil mi? Üzülme B. istemediğin rüyalarla ben her gece yanındayım zaten.

Peki Bay Rüya. Sizin kalbinizi kazanmış olmak ve beni bırakmayacağınızı bilmek hiç rahatlatıcı değil biliyorsunuz değil mi?

Biliyorum ve bu yüzden yanındayım. Sana katkıda bulunuyorum. Bu gece nasıl bir rüya istersin B? Yine aynı insanı karşına getireyim mi? Son dört aydır bunu yapıyorum ve belli bir yol kat ettik bence bu konuda. Seni nasıl üzsün bu sefer? Ya da kaybolduğunu, yolunu bulamadığını, eşyalarının çalındığı bir rüya mı istersin? Bunda da epey yol kat ettik.

Bilmem Bay Rüya. Siz bilirsiniz. Artık düşünemiyorum. İzninizle. Birazdan tekrar görüşürüz.

Görüşürüz B. Lamba'yı unutma.

Resim: Modern Kadınlar